Що таке інноваційні парки і чому вони потрібні місту

Інноваційний парк «Unit City» у Києві // Фото: unexploredcity.com

Синергія людей та компаній, можливості для стартапів і великих корпорацій, привабливість для іноземних інвесторів — лише кілька причин, чому інноваційні парки потрібні українським містам.

Інвестиційна компанія Future Investment Group оголосила про плани зробити Харків новою інноваційною точкою України. У місті збираються побудувати інноваційний парк, подібний UNIT.City і LvivTech.City. Таким чином, Харків стане третім містом, в якому може з’явитися Innovation district.

Портал bit.ua поспілкувався з СЕО та керуючим партнером UNIT.City Максом Яковером і попросив пояснити, що таке інноваційні парки і навіщо вони потрібні.

Інноваційний парк – це щось на зразок Кремнієвої долини?

Так. З одного боку, це місце, де ти працюєш, вчишся, живеш і відпочиваєш. З іншого – це велика концентрація талантів, стартапів, технологій і подій. Разом це дає таке середовище, в якій все, що всередині, зростає швидше, ніж зовні. Така собі територія майбутнього, або місто інновацій, який ще називають інноваційним парком.

А як же тоді технопарки, академмістечка? Чи є різниця чи це все одне й те саме?

Так є. Ідея в створенні високої концентрації компаній, задумів і талантів в одному місці залишилася, але принципові відмінності все ж є:

  • Наукові парки спочатку будувалися на периферії міста або навіть за його межами. Інноваційні парки будуються в місті, часто за принципом ревіталізації: старі об’єкти отримують нове життя.
  • Наукові парки, як правило, зациклені на певних дисциплінах. В інноваційних кварталах – більш широке поле для креативних індустрій.

Хіба того, що пропонувалося в наукових парках, було недостатньо?

З’явилося нове покоління з абсолютно іншими вимогами. В першу чергу до креативної атмосфери, work-life balance, спільноти людей навколо тебе. Гнучкість і близькість теж важливі – в майбутньому ми будемо працювати поруч з місцем, де живемо.

І хто це все придумав? Напевно справа рук зухвалих стартаперів.

Інноваційні парки дійсно з’явилися в епоху буму стартапів. Молоді хлопці-міленіали перетворилися в драйверів нового часу. Вони, як магніт, стали притягати до себе інфраструктуру та обростати екосистемами.

Концепт інноваційного парку LvivTech.City // Фото: itc.ua

У цього місця правда є екосистема?

Так. Інноваційна екосистема – це наріжний камінь всієї історії. Вона з’являється на перетині компаній всередині парку, гарної інфраструктури та мережею контактів. Наявність і баланс цих елементів створює синергію між людьми і компаніями. Неможливо створити iPhone або Tesla поодинці, перебуваючи в лісі. Саме завдяки добре спроектованій магії й народжуються нові ідеї та проекти, стартапи отримують хороший буст, а великі компанії – можливість протестувати свої напрацювання.

Великі компанії?! Я думав, там тільки зелені хіпстери зі смузі тусуються. А хто ще може «заселитися» в парк?

Всі, кого можна віднести до креативних індустрій, хто хоче розвиватися глобально і у кого «під капотом» є технології. Основу, звичайно, складають стартапи самих різних напрямків. Але велика увага також приділяється і утворення: ІТ-школи, акселератори, інкубатори – все це невід’ємна складова екосистеми. Крім того, на території інноваційного парку можуть працювати різні лабораторії і R&D-центри великих компаній. Додайте сюди купу локацій з заходами, коворкінги, культурні місця і точки відпочинку, житло, звичайні школи і дитсадки – і ви отримаєте справжнє місто в місті.

Всього таких «інноваційних коктейлів» в світі налічується близько 40.

Які в цілому вигоди від цих парків? Навіщо вони потрібні місту?

Користі багато. Основна ідея – це розвиток інновацій, підприємництва, зростання компаній та людей. Як правило, інноваційні парки стають ІТ-воротами для зарубіжних інвесторів, партнерів і клієнтів. Тому з часом у правильній атмосфері, при правильній взаємодії такі центри інновацій можуть давати потужний поштовх економіці країни.

Також парк — це нова культурна мітка міста, простір усередині наповнюють різними арт-об’єктами. Це робиться для того, щоб стимулювати креативне, нестандартне мислення.

І що далі? Що замінить такі парки в майбутньому?

Ми не знаємо. Можливо, кращі уми вже обдумують нову незвичайну концепцію. Але поки інноваційні парки залишаються трендом ХХI століття.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *